Dni Kultury Żydowskiej w Łukowie oraz odsłonięcie ohelu łukowskiego cadyka Torenheima przy ul. Warszawskiej.

przez | 27 października 2017

16 października w sali widowiskowej Łukowskiego Ośrodka Kultury odbyły się spotkania mieszkańców z dziećmi, wnukami i prawnukami Żydów mieszkających w Łukowie przed II wojną światową. Uczniowie łukowskich szkół uczestniczyli w warsztatach tanecznych oraz nauce kaligrafii hebrajskiej. Szczególnym powodzeniem cieszyły się „żywe lekcje historii” – opowieści i wspomnienia potomków łukowskich Żydów, wzbogacone o zdjęcia i dokumenty.
Drugi dzień był poświęcony ofiarom Zagłady. Odwiedzono kirkut założony podczas II wojny światowej przez Niemców, który znajduje się w lesie przy ul. Domaszewskiej (pod Malcanowem). Odbyło się również odsłonięcie ohelu łukowskiego cadyka Torenheima przy ul. Warszawskiej.
Uroczystości zostały zorganizowane przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie, przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Łukowie, Miasta Łuków, Łukowskiego Ośrodka Kultury, Muzeum Regionalnego w Łukowie oraz Powiatowego Zespołu Oświatowego.