Nagroda im. Ludomira Benedyktowicza dla rzeźbiarzy z Łukowskiego Ośrodka Rzeźby Ludowej

W dniu 02.12.2018 r. w Muzeum Regionalnym w Siedlcach miało miejsce rozdanie nagród im. Ludomira Benedyktowicza. W gronie wyróżnionych znaleźli się dwaj znani i cenieni artyści rzeźbiarze zrzeszeni w działającym przy Muzeum Regionalnym w Łukowie Łukowskim Ośrodku Rzeźby Ludowej – Mieczysław Gaja i Mieczysław Zawadzki.

Od 30 lat wyróżnienie to przyznawane jest twórcom kultury i sztuki, społecznikom, naukowcom, pasjonatom, kolekcjonerom. W tym roku nagrody otrzymali m.in. łukowscy rzeźbiarze: Mieczysław Gaja i Mieczysław Zawadzki,którzy zostali uhonorowani za wieloletnią twórczość artystyczną oraz działania edukacyjne z dziećmi i młodzieżą w ramach prowadzonej szkółki rzeźbiarskiej. Wydarzenie uświetnił występ wokalistek Fabryki Piosenki Łukowskiego Ośrodka Kultury: Marty Skurki i Oliwi Dzido.

Ludomir Benedyktowicz – urodził się w 1844 r. we wsi Świniary (obecnie gm. Mokobody), był leśnikiem, poetą, malarzem a także powstańcem. W jednej z walk powstania styczniowego stracił prawą dłoń, a także na wskutek postrzału i następnie amputacji – lewą rękę. Wbrew kalectwu poświęcił się malowaniu. Kształcił się w Monachium, by później wrócić do Polski. Tuż po powrocie do kraju trafił jednak do Cytadeli Warszawskiej. Przez lata związany był z Krakowem i Szkołą Kompozycji Jana Matejki. Jego obrazy można oglądać w muzeum w Warszawie, Krakowie, Poznaniu. Umarł 1 grudnia 1926 r. we Lwowie, a grób jego znajduje się obecnie na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Od 30 lat w Muzeum Regionalnym w Siedlcach kapituła konkursowa przyznaje nagrody jego imienia.