Nowo powołane stowarzyszenie skupia do dnia dzisiejszego mieszkańców Ziemi Łukowskiej, a także jej sympatyków. Celem towarzystwa jest dążenie do gospodarczej i kulturalnej aktywizacji miasta i powiatu łukowskiego, utrwalanie dorobku kulturalnego i literackiego oraz zabezpieczenie i zachowanie pamiątek historycznych znajdujących się na terenie miasta i powiatu. Do osiągnięcia tych celów towarzystwo zmierza w różny sposób. Organizuje prelekcje, odczyty i inne imprezy poświęcone kulturze i historii regionu, zbiera informacje o zabytkach historycznych z terenu miasta i powiatu. Podstawowym dokumentem, w oparciu o który funkcjonuje towarzystwo jest statut. Został on uchwalony podczas zjazdu założycielskiego tj. w 1957 roku. W rok później wybrano pierwszy – historyczny Zarząd. Przewodniczył mu lekarz Ryszard Kaszubski. Zarząd odgrywa ważną rolę wykonawczą i jest odpowiedzialny za bieżącą działalność. Jego kadencja trwa cztery lata. Organem kontrolnym jest Komisja Rewizyjna, zaś władzą najwyższą Walne Zebranie, które zbiera się po upływie kadencji Zarządu. W wypadkach nadzwyczajnych można zwołać Nadzwyczajne Walne Zebranie.
W 1967 roku funkcję przewodniczącego towarzystwa objął wieloletni dyrektor Muzeum Regionalnego w Łukowie Longin Kowalczyk. Stowarzyszenie i muzeum współpracowały m.in. przy organizacji wystaw muzealnych, obchodach rocznic narodowych, otwieraniu w szkołach Izb Pamięci Narodowej. Współpraca ta trwa do dnia dzisiejszego. Z inicjatywy Zarządu towarzystwa odbyły się w 1968 roku Dni Łukowa. Wypada zauważyć, że były to pierwsze tego typu uroczystości od czasów poprzedzających wybuch II wojny światowej. Warto również wspomnieć o współdziałaniu z łukowskim Oddziałem PTTK, które datuje się od końca lat 70 – tych XX wieku. Wyrazem tej współpracy były informatory, rajdy turystyczne, a także utworzenie rezerwatu przyrodniczo – geologicznego „Kra Jurajska” w Gołaszynie o powierzchni 8 hektarów. Miało to miejsce w 1980 roku. Dużo miejsca poświęcano sesjom historycznym. Jedna z nich odbyła się w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie i dotyczyła związanego z Ziemią Łukowską patrioty Karola Levittoux.
Ciekawą inicjatywą było zorganizowanie w 1981 roku III Wojewódzkiego Sejmiku Towarzystw Społeczno – Kulturalnych województwa siedleckiego. Towarzystwo aktywnie włączyło się w prace przy budowie Pomnika Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej. Oddano go do użytku 8 października1989 roku w 50 rocznicę Ostatniej Bitwy Polskiego Września. W tym samym roku ukazało się zbiorcze opracowanie materiałów z sesji historycznej, jaka odbyła się w ramach obchodów 750 – lecia Łukowa w 1983 roku i dotyczyła dziejów miasta w XIX i XX wieku. Członkowie towarzystwa odegrali ważną rolę w pracach Społecznego Komitetu Obchodów 71 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Doszło wówczas do ponownego wmurowania, odsłonięcia i poświęcenia tablicy na frontowej ścianie budynku Urzędu Miasta w Łukowie ku czci poległych żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej z terenów powiatu łukowskiego. Ocenia się, że pod koniec lat 80 – tych XX wieku w pracach towarzystwa uczestniczyło około 56 członków.
W ostatnich latach Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łukowskiej stara się nawiązywać swą działalnością do wcześniejszych dokonań. W 2005 roku wydano pocztówki przedstawiające zabytkowe, a w niektórych przypadkach nieistniejące już obiekty w mieście. Po 17 latach przerwy wznowiono druk „Zeszytów Łukowskich”. Do 2018 roku wydano 10 numerów tej publikacji , popularyzując najważniejsze wydarzenia historyczne naszego regionu. TPZŁ we współdziałaniu z innymi instytucjami kulturalnymi tj. Muzeum Regionalne w Łukowie, Łukowski Ośrodek Kultury organizuje sesje popularnonaukowe skierowane szczególnie do młodzieży szkolnej oraz konkursy plastyczne, fotograficzne oraz konkursy wiedzy o regionie. W 2007 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łukowskiej obchodziło 50-lecie istnienia. Z tej okazji Telewizja Master TV nakręciła program podsumowujący pół wieku naszej historii. 7 grudnia 2018 r. odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze, podczas którego został wybrany nowy Zarząd. Prezesem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łukowskiej na lata 2018 – 2022 został Pan Grzegorz Kochański.
|









